Собака - найкращий друг людини!
Форма входу
Категорії розділу
Ветиринарія [4]
Теми про лікування та профілактику собак
Породи собак [7]
Догляд за собакою [11]
Догляд і годування
Пошук
Міні-чат
200
Друзі сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Головна » Статті » Догляд за собакою [ Додати статтю ]

Годування собаки

Годування собаки

В природних умовах собака – типова м’ясоїдна тварина і здобуває їжу собі сама. В раціон її харчування входить м’ясо і внутрішні органи тварин, які собака доповнює мінеральними і рослинними компонентами. Собака, який утримується в домашніх умовах, повністю залежить від господаря. Тому необхідно знати як, чим та скільки годувати свого улюбленця, щоб утримувати його в належній формі.

Собака протягом усього життя повинна отримувати з кормом відповідну кількість поживних речовин: білків, жирів, вуглеводів, мінеральних речовин та вітамінів. Органічні речовини – білки, жири та вуглеводи – необхідні передусім для забезпечення організму енергією. Затрати енергії залежать від багатьох факторів: фізіологічного стану тварини (цуценята, дорослі собаки, вагітні та лактуючі самки, собаки „поважного” віку); від температури навколишнього середовища (собаки, що утримуються на вулиці, в холодну пору року витрачають більше енергії, ніж влітку); від виконуваної роботи (собакам, які пасуть стадо, тягнуть сани або охороняють об’єкти, потрібно витратити більше енергії, ніж собакам, які живуть в квартирі і двічі на день виходять на нетривалі прогулянки); від маси тіла (наприклад, енерговитрати на 1 кг маси тіла у той-тер’єра вагою 1–2 кг майже удвічі більші, ніж у добермана вагою 30-40 кг).

Поживними речовинами, які необхідні для нормального функціонування організму, насамперед є:

Білки (протеїни)
найважливіша складова частина раціону, яку неможливо нічим замінити. Білки сприяють будові та відновленню тканин організму на клітинному рівні. Найбільш повноцінними є білки тваринного походження, які містяться в м’ясі, рибі та молочних продуктах. Ці необхідні для собаки білки містять амінокислоти (лізин, метіонін), що потрапляють в організм тварини лише з кормом. Білки рослинного походження погано засвоюються організмом і можуть викликати метеоризм. При недостатній кількості білків у кормі спостерігається затримка росту та розвитку цуценят, зменшення секреції молока у самок-годувальниць, фізичне виснаження собаки.
Жири
джерело енергії тварини. Найбільш важливими є жири тваринного походження (курячий жир, жир білка курячого яйця). Вони містять незамінні жирні кислоти (лінолеву та арахідонову). Особливо важливе значення мають омега – 3 і омега – 6 поліненасичених жирних кислот, які сприятливо впливають на стан шкіри та шерсті. Менш цінними є жири рослинного походження – вони не містять арахідонової кислоти.
Вуглеводи
є другим незамінним джерелом енергії, однак можуть перетворюватись в жири і таким чином накопичуватись в організмі. У зв‘язку з цим надлишок круп в раціоні може привести до ожиріння. Клітковина – покращує травлення та роботу кишково–шлункового тракту. Тому в раціон тварини обов’язково повинні входити овочі.
Мінеральні солі
кальцій, калій та ін. При недостачі мінеральних солей у цуценят розвивається рахіт, у дорослих собак – остеопороз.
Вітаміни (від лат. vita – життя)
це різноманітні органічні сполуки, роль яких в життєдіяльності організму неможливо переоцінити. Порівняно з основними поживними речовинами вітаміни необхідні в раціоні зовсім в незначних кількостях, однак вони сприятливо впливають на обмін речовин, стимулюють ріст, підвищують імунітет, зміцнюють кровоносну, кісткову та інші системи організму.
Отож, яким чином організувати харчування собаки так, щоб усі поживні речовини поступали в організм у необхідних кількостях? Адже тільки збалансований раціон може бути повноцінним для здорового розвитку тварини.

Чимало недосвідчених власників собак вважають, що собаку краще годувати продуктами з власного столу, перемішуючи кашу, м’ясо та овочеві рагу. Голодною така собака, можливо, і не буде та чи буде вона здоровою? Годування продуктами домашнього приготування має багато недоліків: в такому раціоні для собаки буде забагато жирів і вуглеводів та замало білків.

З іншого боку частенько власники переважно собак великих порід, не шкодуючи коштів, намагаються годувати тварину лише м’ясом. Звичайно, м’ясо є чудовим джерелом білків, однак в такому раціоні відсутні усі інші поживні речовини. Окрім того, під час годування собаки сирим м’ясом, потрібно щоб воно було високої якості з попереднім замороженням його у морозильній камері. У протилежному ж випадку господар собаки ризикує заразити собаку гельмінтами, які є небезпечними і для людини. При варінні ж м‘яса його цінність частково втрачається.

Зазначене харчування можна назвати консервативним – справжня культура правильного годування собак в нашій країні лише зароджується. На Заході це питання давно вирішене – там не варять собакам кашу чи суп, а довіряють здоров’я своїх улюбленців готовим кормам, над розробленням яких працюють дієтологи та ветеринарі.

З іншого боку, якщо Ви відвідаєте грандіозну виставку тварин і поспілкуєтеся з досвідченими собаководами – власниками високопородних собак, які не вперше беруть участь в „серйозних” виставках” – то побачите, що вони годують своїх чемпіонів готовими кормами. Лише постійно притримуючись збалансованої дієти можна досягти високих результатів.

Серед власників собак існує стереотип, що годувати собаку готовим кормом – занадто дорого. Однак така думка є помилковою. Якщо взяти, до прикладу, собаку породи бобтейла, вагою 40 кг – денна норма корму „Клуб 4 Лапи” для нього становить 500 грам. Ціна 1 кг корму „Клуб 4 Лапи” коштує приблизно 12,60 грн. Таким чином денні витрати на готовий корм для цієї собаки становитимуть приблизно 6 грн.

Якщо ж годувати собаку звичайними продуктами, то денний раціон собаки повинен складати: 600 г м’яса , 500 г сиру , 300 г рису , 200 г овочів та вітамінно-мінеральну добавку. Підрахувавши, бачимо, що витрати під час годування собаки готовим кормом становлять 6 грн., а годування їжею домашнього приготування – мінімум 13 -15 гривень.

Окрім високої ціни на харчування собаки з „домашнього столу”, є ще одна важлива проблема – вміння збалансувати раціон (за білками, жирами, вуглеводами, вітамінами та мінералами) та правильно скласти дієту, оскільки надлишок одних поживних речовин і недостача інших можуть привести до серйозних проблем зі здоров’ям. Таким чином, краще здоров’я свого друга довірити професіоналам.

Як зробити цуценят „товстенькими” та водночас рухливими
Правильне та збалансоване годування є важливим для кожної собаки ще змалечку. Недостатність поживних речовин до 6-тимісячного віку в подальшому неможливо надолужити – цей період є найбільш відповідальним в житті цуценяти.

Якщо самка здорова і її добре годують, перші 3–4 тижні цуценята отримують всі необхідні поживні речовини з молоком матері. Підгодовувати цуценят слід поступово, починаючи з вологого корму в консервах і поступово підмішуючи сухий корм, розмочений у воді до консистенції кашки. Вміст сухого корму слід потроху збільшувати, а консерви – зменшувати. У віці від 1-ого до 2-ох місяців цуценят годують 6 разів на день, у 2-3 місяці – 5 разів на день, у 3-4 – 4 рази на день, від 4-ох до 8-ми – 3 рази на день. Після 8-мимісячного віку собаку можна годувати двічі на день.

Категорично забороняється годувати цуценят кормом для дорослих собак. Корм для цуценят є більш калорійним, має більший вміст білків, жирів, вітамінів та мінералів, що необхідно в період бурхливого росту організму. Денну норму сухого корму слід строго визначати керуючись таблицею, яка є дана на упаковці даного корму. Цю денну норму потрібно поділити на стільки рівних частин, скільки разів потрібно годувати цуценя на даному етапі росту. На кожне поїдання їжі цуценяті слід відводити 15–20 хвилин, після чого миску слід забрати. Попри те, цуценя постійно повинно мати доступ до свіжої води.

Що їдять годувальниці та майбутні матусі
У першій половині вагітності не має потреби змінювати раціон самки. Починаючи з 6-ого тижня вагітності кількість корму слід поступово збільшувати – до кінця вагітності самка повинна одержувати корму в півтори рази більше, ніж вона з’їдала до спаровування.

Під час вигодовування цуценят у самки ще більше зростає потреба в енергії, білках, вуглеводах, вітамінах і мінералах, тому кількість корму слід щоразу збільшувати. У перший тиждень вигодовування цуценят кількість корму повинна становити в 1,5 рази більше звичайної денної норми, у другий тиждень – в 2 рази більше, а з третього тижня самка повинна з’їдати корму втричі більше норми.

В період вагітності та лактації рекомендується годувати самку спеціальним кормом для вагітних та годуючи собак або кормом для цуценят. Такий корм має більшу енергетичну цінність, більший вміст білків , вітамінів та мінералів. Повноцінно годуйте самку, і у Вас не буде проблем з раннім підгодовуванням цуценят.

Як підтримати старого друга
На жаль, собака з часом старіє, стає менш активною, більше спить та повільніше гуляє. Тому зменшуються і енерговитрати тварини. Таких собак слід годувати спеціальним кормом, який має нижчу енергетичну цінність, містить меншу кількість білків та вуглеводів, однак має високий вміст вітамінів та мінералів. Це дасть змогу запобігти ожирінню собаки та якомога довше підтримувати Вашого друга.

Категорія: Догляд за собакою | Додав: Dream-Doll (03.07.2008) | Автор: Оля
Переглядів: 8286 | Коментарі: 1 | Рейтинг: 4.0/5 |
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: